Bezpečnost na internetu

Poslední dobou je velmi populární téma „ransomware“. To je počítačový program (spíše vir), který se Vám nahraje do zařízení (mobil, tablet, PC) a postupem času zakóduje všechny vaše data a soubory. Pak Vám vyskočí obrazovka – aby jste zaplatili něco kolem 300$ za to, že Vám pošlou návod, jak získat svoje data zpět. Pokud provádíte časté a plnohodnotné zálohy, je reálná šance – že některá ze záloh tento vir obsahovat nebude a tak přijdete pouze o data z poslední doby.

Alternativně se můžete rozhodnout, že o ty data prostě přijdete nebo zaplatíte. V každém případě j podstatné si uvědomit příčinu – proč jsem to odnesl zrovna já? Odpověď je poměrně jednoduchá, jaká varianta to byla … kdo ví:

  • Přihlásili jste se k podvodné Wi-Fi?
  • Dali jste někomu heslo do své Wi-Fi a on donesl vir na svém zařízení?
  • Váš antivir nebo firewall není aktuální anebo hrozbu nezachytil?
  • Otevírali jste divné přílohy v nějakém e-mailu? (např. PDF fakturu, která se ukázalo nepatřila Vám?)

Jakou máte jistotu, že až půjdete příště do města a připojíte se v nějakém podniku k Wi-Fi, že to není falešná Wi-Fi vytvořena právě za účelem šíření ransomware?

Miia nevyřeší, jaké přílohy z mailu otevíráte nebo jaký máte antivir, ale s nainstalovanou aplikací si můžete být jisti, že pokud Vás připojí k Wi-Fi Miia automaticky, pak je to Wi-Fi, které můžete věřit a o to nám jde. Abyste měli klid, alespoň co se týče připojení k Wi-Fi.